Wspieranie rzetelności i uczciwości badawczo-publikacyjnej za pomocą zaufanych narzędzi i danych
Czwartek, 29 lutego 2024, 11:00 - 12:00 (Warszawa)
Obecnie jesteśmy świadkami nie tylko rosnącej liczby publikowanych czasopism, ale niestety także wzrostu wątpliwych praktyk wydawniczych. Ponadto rośnie liczba różnych zagrożeń dla rzetelności badań naukowych, w tym produkcja publikacji, manipulacja obrazami i możliwość nadużywania sztucznej inteligencji.
Zapewnienie rzetelności badań naukowych to wspólny wysiłek instytucji badawczych, naukowców, fundatorów, wydawców i dostawców baz danych. Każdy z nas musi podjąć kroki w celu zapewnienia ważności, dokładności i ogólnej autentyczności wyników badań naukowych.
Podczas tej sesji dowiesz się, jakie znaczące kroki podjęła firma Clarivate w celu wspierania integralności badań w Web of Science, w ramach naszych ciągłych wysiłków na rzecz proaktywnego przyczyniania się do utrzymania zaufania publicznego do badań naukowych i naukowych.
Prowadzi: Dr. Klementyna Karlińska-Batres
Zarejestruj się!
Anatomia raportów cytowań i indeks Hirscha w Web of Science
Czwartek, 22 lutego 2024, 11:00-12:00 (Warszawa)
Czym jest i jak zbudowany jest raport cytowań w Web of Science. Jak efektywnie odczytać wskaźniki z raportu. Jak wyliczyć i analizować indeks H. Eksport i analiza raportu cytowań w Web of Science.
Prowadzi: Dr. Klementyna Karlińska-Batres
Essential Sciece Indicators - narzędzie analityczne do identyfikowania najskuteczniejszych badań
Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 11:00-12:00 (Warszawa)
Essential Science Indicators (ESI) to narzędzie analityczne, które pomaga zidentyfikować najskuteczniejsze badania w zbiorze Web of Science Core Collection. Wykorzystaj dane z ESI by uszeregować autorów, instytucje, kraje i czasopisma z 22 szerokich dziedzin na podstawie wyników publikacji i cytowań.
• Zbadaj wyniki badań czołowych instytucji, krajów, czasopism, autorów i artykułów w każdej z 22 dziedzin badawczych w ramach Essential Science Indicators.
• Porównaj wyniki cytowań artykułu z wynikami jego odpowiedników, zarówno pod względem okresu publikacji, jak i dziedziny.
• Identyfikacja trendów i pojawiających się obszarów badań w naukach ścisłych i społecznych.
Prowadzi: Marcin Kapczyński